Вторник, 2024-04-16, 10:59 PMПриветствую Вас Гость | RSS
Изотова Галина Владимировна
Разделы сайта
Наш опрос
Оцените мой сайт
Всего ответов: 15
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0

Тема уроку. Електролітична дисоціація кислот, основ, солей у водних розчинах.


Тема уроку. Електролітична дисоціація кислот, основ, солей у водних   розчинах.

Цілі уроку: поглибити знання учнів про електролітичну дисоціацію на прикладі розчинів кислот, основ і солей; формувати навички складання рівнянь дисоціації на прикладі розчинних кислот, основ, солей; уточнити визначення кислот, основ і солей у світлі  теорії електролітичної дисоціації.

Тип уроку: засвоєння вмінь і навичок.

Форми роботи: розповідь учителя, лабораторна робота, самостійна робота.

Обладнання: таблиця розчинності, схема дисоціації хлоридної кислоти й натрій хлориду, набір хімічних реактивів для лабораторних дослідів.

 

ХІД УРОКУ

 

І. Організація класу

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

Актуалізація опорних знань

Двоє учнів біля дошки пояснюють дисоціацію на прикладі НСl і NaCl за схемами.

 

Фронтальне опитування

  • Що таке електролітична дисоціація?
  • Наведіть основні положення теорії електролітичної дисоціації.
  • Сполуки яких класів належать до електролітів?
  • Який тип зв'язку характерний для електролітів? Наведіть приклади.
  • Який тим зв'язку характерний для нееелектролітів?

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

 

Інструктаж з техніки безпеки.

Лабораторний дослід № 1. Визначення йонів Н  і ОН у розчинах.

Дослід № 1

Перед вами дві пробірки, імовірно, у них містяться  НСl  і КОН. Як дослідним шляхом визначити, у якій із них міститься луг, а в якій — кислота?

Використаємо фенолфталеїн і лакмус. Приклеюємо етикетки на склянки.

 

Дослід № 2

Досліджуємо розчини імовірних кислот і лугів універсальним індикаторним папірцем.

Індикатор визначає наявність йонів Н І ОН у розчинах.

Фенолфталеїн — тільки йони ОН.

Лакмус стає червоним за наявності йонів Н і синім — за наявності йонів ОН.

Висновок: у розчинах кислот міститься Н, у розчинах лугів — ОН.

Доведемо це, записавши рівняння дисоціації:

                                    НСl       Н+  + Сl-

                                    КОН        Н+ + ОН-

 

  1. Поглиблення знань про кислоти, основи й солі.

Отримані результати дозволяють уточнити визначення кислот основ і солей.

Кислоти — це електроліти, у результаті дисоціації яких у розчинах утворюється  лише один вид катіонів — йони Гідрогену Н

                                      HNO3         H+  + OH-

                                      HBr       H+ +Br-

Якщо до складу кислоти входить кілька атомів Гідрогену,  дисоціація протікає східчасто:

                          H2SO4        H+   +HSO4-           2H+ + SO42-

Разом записуємо на дошці рівняння дисоціації речовин:

                           HІ,  Н2SO3, H3РO4 

Для сильних кислот значок “-    “ у рівнянні дисоціації вказує на те, що в розчині вони повністю дисоціюють на йони.

Для середніх і слабких кислот значок “-  “ указує на оборотність процесу, у розчині одночасно міститимуться йони й молекули, які не продисоціювали.

Основи — це електроліти, у результаті дисоціації яких у розчині утворуюється лише один вид аніонів — йони ОН .

                                  NаOН          Nа+ + OН-

Якщо до складу основи входять дві й більше гідроксигрупи дисоціація протікає сходночасно:

                                  Са(ОН)2          СаОН+ + ОН-           Са2+ + 2ОН-

 Разом записуємо на дошці рівняння дисоціації речовини:

                                      RbOH, Ва(ОН)2

Для запису рівнянь дисоціації лугів використовують значок “        “. для  запису рівнянь дисоціації інших основ — значок “         “.

Солі — це електроліти, у результаті дисоціації яких у розчині утворюються катіони металів і аніони кислотних залишків.

Солі належать до сильних електролітів, дисоціюють на йони повністю протягом однієї стадії.

                                             NaNO3          Na+ + NO3-

                                             Na2SO4          Na+  + SO42-

                                          Al2(SO4 )3         2Al3+ + 3SO42-

Самостійно (або по ланцюжку біля дошки) учні записують рівняння дисоціації таких речовин: MgCl2 , К3РО4, Na2CO3, СuSO4, Аl(NO3)3, КBr, NH4NO3

 

V.Самостійна робота за варіантами.

Напишіть рівняння дисоціації запропонованих речовин.

Варіант І

     Na2SiO3, HNO3, LiOH, Ca(OH)2, KOH

 

Варіант ІІ

   ZnCl2, HNO3, MgSO4, Ba(OH)2, AlCl3 , Ba(NO3)2

 

  1. Підбиття підсумків уроку

Взаємоперевірка самостійної роботи, коригування навичок складання рівнянь дисоціації, виставлення оцінок.

 

  1. Домашне завдання

Опрацювати матеріал параграфа 10, відповісти на запитання до нього, виконати вправи 2, 3 стр. 62

Творче завдання. Написати рівняння дисоціації таких речовин: КНСО3, Са(ОН)Сl.

 

Вход на сайт
Поиск
Календарь
«  Апрель 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбВс
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930